Po dlhom a teplom lete sme sa konečne dočkali jesene. Tá patrí medzi veľmi čarovné ročné obdobia a i keď taká pravá trvá naozaj krátko, mali by sme si ju užiť naplno. Stromy hýria farbami, listy nám pomaly začínajú šušťať pod nohami, padajú gaštany a vzduch sa začína ochladzovať. Najkrajšie obdobie jesene je bezpochyby babie leto, pretože dni sú príjemne slnečné a teplé. Jeseň je jednoducho úžasné obdobie na rôzne vonkajšie či domáce aktivity. Kokosove.sk vám prináša pár tipov, ako si spraviť jeseň zaujímavejšou.

Vyberte sa do prírody

Najlepší spôsob ako stráviť krásne jesenné dni, je stráviť ich v prírode. Jesenná prechádzka vám po dlhom pracovnom dni či týždni padne dobre a načerpáte energiu na všetko ostatné. Príroda ponúka čistý vzduch, ktorý v rušnom meste určite nenájdete. Kyslík obohatí bunky tela a dokonca ich dokáže aj čistiť od škodlivín. A o tom, že kyslíka je v lesoch viac, vás presviedčať predsa nemusíme. Pobyt v prírode tiež dokáže liečiť a našu myseľ očistiť od stresu, úzkostí či depresie.

jesenne radosti zdroj: freepick.sk

Začnite behávať

Pamätáte si, ako ste cez leto museli čakať dokým neskončil vonku ten najväčší „hic“ a k rannému skorému behu ste sa nedokázali dokopať? Tomu je koniec. Jeseň je to pravé obdobie pre beh pretože vonku je tak „akurát“. Ak nepatríte k ľuďom, ktorý behávajú ale premýšľate, že začnete, do toho! Beh je silným odburavačom stresu, pretože až dve hodiny po ňom sa do tela vyplavujú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a dostávajú telo aj myseľ do psychickej pohody. Ak vám beh nevyhovuje, postačí i chôdza.

Zapaľte si sviečku

Zapálená sviečka vytvorí u vás doma dokonalú atmosféru. Vonné sviečky dokážu prevoniať domov na milión rôznych spôsobov a vám dodať dobrú náladu presne vtedy, keď to potrebujete. Na trhu je teraz množstvo jesenných vôni, ktoré navodia tú pravú atmosféru.

jesenne radosti zdroj: freepick.sk

Prečítajte si dobrú knihu

Cez aktívne leto, keď ste viac vonku ako doma a užívate si slnečné teplé dni, nastal čas na chvíľky strávené doma. Toto je ten správny čas na knihu. Čítanie nielen, že rozvíja myseľ , zvyšuje tiež inteligenciu. Je dokázané, že ľudia ktorí čítajú majú všeobecne vyššiu inteligenciu ako tí, ktorí nečítajú , pretože do svojej mysle vstrebávajú všeobecné poznatky a obohacujú i slovnú zásobu. Čítanie kníh vám tiež pomôže s pamäťou, pretože zápletkami a odlišným dejom v každej knižke trénujeme každú jednu časť nášho mozgu.

Zbierajte bylinky

Hojná úroda nie je len súčasťou leta. To že v záhrade už nenájdeme rajčinky teplé od slnka a čerstvú papriku, neznamená, že by sme mali zabudnú na bylinky či plody, ktoré nám môžu byť na osoh i v toto obdobie. Zbierajte šípky. Tieto do červena sfarbené plody sú obrovským zdrojom vitamínu C a hlavne počas zimy nám môžu pomôcť bojovať proti chrípkovému obdobiu. Usušte si ich a spravte si chutný šípkový čajík. Telo sa vám len poďakuje. Dobrou voľbou je zbierať imelo. Väčšina ho považuje len za vianočnú dekoráciu. Jeho využitie je omnoho rozsiahlejšie. Na jeseŇ môžete zbierať lístky z imela a sušiť ich presne tak ako šípky.  Skrývajú v sebe protirakovinové účinky.

jesennne radosti zdroj: stockvault.net

 

Anet Petrejová

Spracovala pre vás | Anet Petrejová
#kokosovesk nájdete aj na

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *